Gillette Road over Torringford Brook
Good Condition70 years old420 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | .5 Mile West Of Route 202 |
| Carries | Gillette Road |
| Crosses | Torringford Brook |
| Coordinates | 41.83454, -73.04041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 83.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05072 |