Gray Road over North Brook
Good Condition70 years old40 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | At Jct Of Maple Hollow RD |
| Carries | Gray Road |
| Crosses | North Brook |
| Coordinates | 41.84385, -73.01335 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 59.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05078 |