Long Mountain Rd#1 over West Aspetuck River
Good Condition24 years old1,147 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 250 West Of Merryall RD |
| Carries | Long Mountain Rd#1 |
| Crosses | West Aspetuck River |
| Coordinates | 41.60895, -73.42289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.3 ft (19.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 169.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,147 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05112 |