Van Car Road over East Aspetuck River
Poor Condition69 years old908 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 1 Mile West Of Route 202 |
| Carries | Van Car Road |
| Crosses | East Aspetuck River |
| Coordinates | 41.60736, -73.41271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 126.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 908 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05122 |