Upland Road over East Aspetuck River
Good Condition3 years old547 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | Approx 65 E Of Route 202 |
| Carries | Upland Road |
| Crosses | East Aspetuck River |
| Coordinates | 41.63976, -73.38938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 547 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05115 |