Sand Pit Road over East Aspetuck River
Fair Condition69 years old78 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 90 North Of Old Mill RD |
| Carries | Sand Pit Road |
| Crosses | East Aspetuck River |
| Coordinates | 41.64200, -73.38553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 74.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05117 |