Grantville Road over Mad River
Poor Condition70 years old135 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 500 S Of Danbury Quarter |
| Carries | Grantville Road |
| Crosses | Mad River |
| Coordinates | 41.94763, -73.14429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 86.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05132 |