Rugg Brook Road over Mad River
Fair Condition70 years old140 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 250 South Of Route 44 |
| Carries | Rugg Brook Road |
| Crosses | Mad River |
| Coordinates | 41.94290, -73.11177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 124.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05133 |