Dish Mill Road over Howell Brook
Fair Condition26 years old67 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Hartford |
| Location | 1.2 Mi E Of Colebrook Tl |
| Carries | Dish Mill Road |
| Crosses | Howell Brook |
| Coordinates | 42.02109, -72.99153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05137 |