Pond Hill Road over Howell Brook
Fair Condition24 years old403 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Hartford |
| Location | 0.5 Mile North Of Ssr 488 |
| Carries | Pond Hill Road |
| Crosses | Howell Brook |
| Coordinates | 42.00798, -73.00357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 99 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 403 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05138 |