Oia Road SB over Boggy CR RD And Ouc Rr
Good Condition34 years old9,100 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.5 Miles North Of Sr-417 |
| Carries | Oia Road SB |
| Crosses | Boggy CR RD And Ouc Rr |
| Coordinates | 28.38284, -81.30874 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.3 ft (89.1 m) |
| Max Span | 155.2 ft (47.3 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1274.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,100 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750455 |