Sr-429 NB over West Orange Trail
Good Condition26 years old34,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 5.7 Mi. South Of Us-441 |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | West Orange Trail |
| Coordinates | 28.61049, -81.53694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 694.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750493 |