Sr-429 SB over Cr-437a /ocoee Apopka RD
Fair Condition26 years old34,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 4.0 Mi. South Of Us-441 |
| Carries | Sr-429 SB |
| Crosses | Cr-437a /ocoee Apopka RD |
| Coordinates | 28.63358, -81.54172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 177.5 ft (54.1 m) |
| Max Span | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 708.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750496 |