Ramp C over Palm Drive
Good Condition26 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.9 Mi. North Of Sr-50 |
| Carries | Ramp C |
| Crosses | Palm Drive |
| Coordinates | 28.57694, -81.55744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 213.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750509 |