Goldenrod Rd. over Sr-528
Fair Condition24 years old11,600 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.1 Mi S Of Lee Vista Blv |
| Carries | Goldenrod Rd. |
| Crosses | Sr-528 |
| Coordinates | 28.44928, -81.28669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 265.7 ft (81 m) |
| Max Span | 145.3 ft (44.3 m) |
| Deck Width | 166.7 ft (50.8 m) |
| Deck Area | 4114.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,600 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750512 |