Sr-429 NB over Old Ymca Rd.
Fair Condition21 years old28,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 2.7mi S Of New Indep PKWY |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Old Ymca Rd. |
| Coordinates | 28.43794, -81.63825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.4 ft (43.4 m) |
| Max Span | 140.4 ft (42.8 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 568.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,250 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750521 |