Us-441 over Cr-424
Good Condition25 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Us-441 Over Cr-424 |
| Carries | Us-441 |
| Crosses | Cr-424 |
| Coordinates | 28.62557, -81.44702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.6 ft (45.6 m) |
| Max Span | 147.6 ft (45 m) |
| Deck Width | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Area | 1,596 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750552 |