NB C-d Road Ramp over University Blvd.
Good Condition24 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Nb-university BLVD |
| Carries | NB C-d Road Ramp |
| Crosses | University Blvd. |
| Coordinates | 28.59737, -81.24961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.5 ft (41.9 m) |
| Max Span | 135.5 ft (41.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 548.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750557 |