Sr-50 over Little Econ River
Good Condition17 years old56,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-50 - Little Econ R |
| Carries | Sr-50 |
| Crosses | Little Econ River |
| Coordinates | 28.56862, -81.25133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 206.0 ft (62.8 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Area | 2486.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56,500 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750558 |