Sr-482 EB over Florida Turnpike
Good Condition19 years old20,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-482 EB Over Turnpike |
| Carries | Sr-482 EB |
| Crosses | Florida Turnpike |
| Coordinates | 28.45048, -81.42103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.8 ft (74.6 m) |
| Max Span | 121.4 ft (37 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 1342.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,250 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750568 |