Sr-408 EB Ramp C over I-4
Good Condition18 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-408 EB Ramp C Over I-4 |
| Carries | Sr-408 EB Ramp C |
| Crosses | I-4 |
| Coordinates | 28.53468, -81.38421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 1647.0 ft (502 m) |
| Max Span | 232.3 ft (70.8 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 5,271 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 23 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750569 |