SR 50 WB over Lake Lotta
Good Condition12 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | SR 50 Wb- Lake Lotta |
| Carries | SR 50 WB |
| Crosses | Lake Lotta |
| Coordinates | 28.55177, -81.51139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 477.0 ft (145.4 m) |
| Max Span | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 2704.4 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750584 |