SR 91 Nb/sb 264.6 over Apopka Vineland RD
Good Condition20 years old120,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.6mi N Of Turky Lk Rest |
| Carries | SR 91 Nb/sb 264.6 |
| Crosses | Apopka Vineland RD |
| Coordinates | 28.52095, -81.50779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.5 ft (35.5 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Area | 1569.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2006 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120,000 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750613 |