Clay Road over Ns Railroad
Good Condition44 years old8,194 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | E Urban Area Boundary |
| Carries | Clay Road |
| Crosses | Ns Railroad |
| Coordinates | 30.83029, -83.25159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 704.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,194 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500870 |