Inner Perimeter- U over Csx Railroad
Good Condition37 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 7 Mi E Of Valdosta |
| Carries | Inner Perimeter- U |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 30.82992, -83.22802 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 1,150 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550440 |