US 84 (ebl)/ Sr38 over Grand Bay Creek
Fair Condition35 years old6,310 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 1 Mi W Of Naylor |
| Carries | US 84 (ebl)/ Sr38 |
| Crosses | Grand Bay Creek |
| Coordinates | 30.90253, -83.09351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 295.9 ft (90.2 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1136.5 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,310 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018500900 |