Old State Road over Grand Bay Creek
Fair Condition59 years old519 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 2.5 Mi NW Of Naylor |
| Carries | Old State Road |
| Crosses | Grand Bay Creek |
| Coordinates | 30.93458, -83.10857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 476.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 519 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550020 |