US 84 over Alapaha River
Good Condition23 years old8,030 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 1 Mi E Of Naylor |
| Carries | US 84 |
| Crosses | Alapaha River |
| Coordinates | 30.92453, -83.03718 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 410.1 ft (125 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1,550 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,030 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550650 |