CR 57 Val-del Road over Withlacoochee Riv Trib
Good Condition61 years old1,490 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 3.5 Mi NE Of Hahira |
| Carries | CR 57 Val-del Road |
| Crosses | Withlacoochee Riv Trib |
| Coordinates | 31.02592, -83.32774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 180.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,490 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550100 |