Old US 41 over Franks Creek Trib
Good Condition89 years old8,194 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 1.5 Mi S Of Hahira |
| Carries | Old US 41 |
| Crosses | Franks Creek Trib |
| Coordinates | 30.97192, -83.35989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,194 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550380 |