CR 781 Skipper Bri over Withlacoochee River
Good Condition17 years old519 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 3.5 Mi NE Of Hahira |
| Carries | CR 781 Skipper Bri |
| Crosses | Withlacoochee River |
| Coordinates | 31.02272, -83.30832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 138.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 519 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550840 |