US 84 over Norfolk Southern Railroa
Good Condition12 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | SW Valdosta |
| Carries | US 84 |
| Crosses | Norfolk Southern Railroa |
| Coordinates | 30.82687, -83.28886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 2032.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2024) |
| Truck Traffic | 45% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550870 |