Cat Creek Road over Cat Creek O/f
Good Condition21 years old2,610 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 3 Mi SW Of Barretts |
| Carries | Cat Creek Road |
| Crosses | Cat Creek O/f |
| Coordinates | 30.99121, -83.24629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 463.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,610 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550710 |