Cat Creek Road over Beatty Branch
Good Condition11 years old2,610 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | App 3 Mi S Of Barretts |
| Carries | Cat Creek Road |
| Crosses | Beatty Branch |
| Coordinates | 30.98012, -83.24623 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 388.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,610 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550900 |