Cooper Mines RD over Chestatee River
Fair Condition52 years old2,259 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 5.6 Mi E Of Dahlonega |
| Carries | Cooper Mines RD |
| Crosses | Chestatee River |
| Coordinates | 34.54368, -83.88722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 383.9 ft (117 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 1158.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,259 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750050 |