Town Crk Ch Road over Chestatee River
Fair Condition54 years old3,240 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 6.4 Mi NE Of Dahlonega |
| Carries | Town Crk Ch Road |
| Crosses | Chestatee River |
| Coordinates | 34.57861, -83.88799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 600.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,240 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750220 |