Roy Grindle Road over Chestatee River Trib
Fair Condition68 years old130 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 6.8 Mi NE Of Dahlonega |
| Carries | Roy Grindle Road |
| Crosses | Chestatee River Trib |
| Coordinates | 34.58327, -83.88305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 28.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750060 |