Fort Creek Road over Big Brier Creek
Fair Condition60 years old490 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 7.2 Mi S Of Thomson |
| Carries | Fort Creek Road |
| Crosses | Big Brier Creek |
| Coordinates | 33.36588, -82.46132 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 602.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 490 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900240 |