SR 17 over Big Brier Creek
Good Condition31 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 7 Mi S Of Thomson |
| Carries | SR 17 |
| Crosses | Big Brier Creek |
| Coordinates | 33.36806, -82.46696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 772.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900320 |