Wrightsboro Road over Middle Creek
Good Condition30 years old210 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 6.7 Mi NW Of Thomson |
| Carries | Wrightsboro Road |
| Crosses | Middle Creek |
| Coordinates | 33.55026, -82.56331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 695.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950150 |