Three Points RD over I-20
Good Condition14 years old240 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 4.1 Mi NW Of Thomson |
| Carries | Three Points RD |
| Crosses | I-20 |
| Coordinates | 33.50546, -82.55523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 1516.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950270 |