Stagecoach RD over Mattox Creek
Good Condition45 years old340 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 5.4 Mi N Of Thomson |
| Carries | Stagecoach RD |
| Crosses | Mattox Creek |
| Coordinates | 33.53903, -82.53424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 373.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900230 |