US 78 SR 10 over I-20
Good Condition27 years old13,300 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 3 Mi N Of Thomson |
| Carries | US 78 SR 10 |
| Crosses | I-20 |
| Coordinates | 33.51134, -82.50225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 276.9 ft (84.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Area | 2439.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,300 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950160 |