Scuffel Road over I-20
Fair Condition60 years old390 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 3.7 Mi NE Of Thomson |
| Carries | Scuffel Road |
| Crosses | I-20 |
| Coordinates | 33.51416, -82.47701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 588.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018900080 |