US 78 SR 10 SR 1 over Sills Branch
Good Condition16 years old64,100 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 0.6 Mi NE Of Thomson |
| Carries | US 78 SR 10 SR 1 |
| Crosses | Sills Branch |
| Coordinates | 33.48394, -82.48409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 407.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64,100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950230 |