W Thomson Bypass over CR 166 & Mattox Creek
Good Condition26 years old610 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 3 Mi W Of Thomson |
| Carries | W Thomson Bypass |
| Crosses | CR 166 & Mattox Creek |
| Coordinates | 33.47476, -82.55149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 310.0 ft (94.5 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1247.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950170 |