US 78 SR 10 over Sweetwater Creek
Good Condition3 years old4,510 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 3.6 Mi SE Of Thomson |
| Carries | US 78 SR 10 |
| Crosses | Sweetwater Creek |
| Coordinates | 33.43827, -82.45063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 411.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,510 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950340 |