US 78 SR 10 SR 1 over Temple RD - Csx Rr
Good Condition17 years old7,790 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McDuffie |
| Location | 0.8 Mi NE Of Thomson |
| Carries | US 78 SR 10 SR 1 |
| Crosses | Temple RD - Csx Rr |
| Coordinates | 33.46441, -82.47310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 284.1 ft (86.6 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 1402.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,790 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018950220 |