Ardick Road over I-95 (sr 405)
Good Condition59 years old350 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 6 Mi N Of Darien |
| Carries | Ardick Road |
| Crosses | I-95 (sr 405) |
| Coordinates | 31.46472, -81.44643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.1 ft (74.4 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 699.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100020 |