I-95 (nbl) over Kings Swamp
Good Condition59 years old61,200 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 4 Mi N Of Darien |
| Carries | I-95 (nbl) |
| Crosses | Kings Swamp |
| Coordinates | 31.44147, -81.44439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 712.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,200 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100310 |